Початок медичної реформи у Бориславі

Чого чекати від медичної реформи жителям міста та медикам первинної ланки ЦМЛ м. Борислава?

 

Реформа розпочнеться з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Жителі міста можуть  звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, як тільки відчують необхідність в обстеженні чи лікуванні. У розвинених країнах лікарі первинної медичної допомоги без госпіталізації вирішують до 80% медичних звернень за допомогою сучасних знань, базової апаратури та найбільш розповсюджених обстежень  та ліків.

 

Усі ці послуги будуть 100% покриватися з державного бюджету. Ваш лікар стане агентом сім’ї в системі охорони здоров’я. Він буде слідкувати за здоров’ям і повністю забезпечувати первинну діагностику. Для цього лікар має бути мотивований, передусім — фінансово.

 

З 2018 року заклади, які надають первинну медичну допомогу, укладуть  контракт з Національною службою здоров’я і почнуть отримувати фінансування за новою моделлю — щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір. Водночас розмір виплати на молодих людей та людей похилого віку суттєво відрізнятиметься з урахуванням збільшення кількості звернень у зв’язку з віковими особливостями.

 

Важливо пам’ятати, що заклад первинної ланки отримує за пацієнтів  кошти і тоді, коли вони  здорові. Чим менше люди  хворіють, тим менше у лікаря роботи, а доходи ті самі. Так уряд  стимулює лікарів дбати про своїх пацієнтів. Ця модель ефективно працює в усьому світі.

Які послуги надаватиме  лікар первинної ланки?

Лікар первинної медичної допомоги — це спеціаліст, який має всю інформацію про здоров’я свого пацієнта . Завдяки цьому він бачить взаємозв’язки з спеціалістами вторинної медичної допомоги та може визначити, на якій стадії потрібне втручання профільного спеціаліста.

 

Інформація про стан здоров’я пацієнта буде міститися в електронній системі охорони здоров’я. У жовтні 2017 року ЦМЛ м. Борислава офіційно зареєстрована у електронній медичній системі E-HEALTH.

 

Навіть коли громадянин перейде до іншого лікаря, уся інформація буде доступна.

 

Головний обов’язок лікаря первинної медичної допомоги — вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії. А також надати невідкладну допомогу при гострих станах і раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, гострому і раптовому болю, порушенні серцевого ритму, кровотечі, інших станах, захворюваннях, отруєннях і травмах, що потребують невідкладної допомоги.

 

Лікар первинної допомоги, згідно з відповідними протоколами надання медичної допомоги, оглядає  пацієнта та призначає необхідні обстеження , більшість з яких будуть проводитися одразу в амбулаторії. На основі отриманої інформації сімейний лікар приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта.

 

За необхідності сімейний лікар дає направлення до профільних спеціалістів.

 

В обов’язки лікаря первинної ланки також входитиме:

 

 • профілактика захворювань у групах  ризику;
 • вакцинація;
 • видача медичних довідок та лікарняних листків;
 • видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих ,
 • паліативна допомога.

 

 

Як буде пов’язаний ваш лікар та спеціалізовані медичні заклади?

 

З 2020 року держава покриватиме обстеження, консультацію та призначення лікування лікаря спеціалізованого або високоспеціалізованого медичного закладу тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги. Оскільки, згідно зі статистикою, більшість звернень громадян знаходяться в компетенції сімейного лікаря без залучення профільного спеціаліста або припадають на екстрені виклики.

 

Сімейний лікар не може виписати направлення до конкретного спеціаліста та/або конкретного закладу. Він тільки зазначає профіль вузькоспеціалізованого лікаря. Пацієнт самостійно вирішує, куди йому звернутися.

 

До 2020 року звертатися до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів пацієнти можуть як за направленням, так і самостійно.

 

Коли ваш сімейний лікар у відпустці або на лікарняному, заклад первинної медичної допомоги або сам лікар, якщо це приватна практика, забезпечує на цей час заміну. Якщо ви знаходитеся у чужому місті, і вам необхідна первинна медична допомога, можна звернутися до найближчого чергового центру первинної допомоги.

 

Як обрати лікаря?

 

Ви можете обрати лікаря-терапевта для дорослого, лікаря-педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місяця вашого проживання чи реєстрації.

 

Якщо ви вже маєте лікаря, який доглядає вас або членів вашої родини, ви до нього звикли і ви йому довіряєте, просто підпишіть з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України заплатить вашому лікарю за вас. Якщо лікар, який вів вас до початку приписної кампанії, не влаштовує, саме час знайти того, кому ви готові довірити своє здоров’я.

 

Розпитайте сусідів та знайомих, чи подобається їм їхній сімейний лікар, чи влаштовують їх його методи профілактики, обстеження та лікування.

 

Як тільки буде оголошено про початок приписної кампанії, жителі міста Борислава та навколишніх сіл зможуть підписати декларацію із лікарем первинної ланки . Декларацію можна підписати  у будь-який час, навіть під час першого звернення.Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки ви не вирішите змінити лікаря.

 

Поки лікар не набере 2000 пацієнтів, він не може відмовити в підписанні декларації.

 

Реформа первинної ланки не скасовує педіатрів. Навпаки — педіатри отримають фінансові заохочення на тих же умовах, що і сімейні лікарі, адже так само є лікарями первинної медичної допомоги. При цьому річна фіксована виплата на кожну дитину буде навіть вища за середню.

 

Так само як і сімейного лікаря, громадяни можуть обирати окремо педіатра для своєї дитини. Або обслуговуватися всією сім’єю в одного сімейного лікаря. Проте Декларацію про вибір лікаря має підписати кожен член родини особисто.

 

Саме так реалізується право громадянина отримувати захист свого здоров`я. А держава надає фінансові гарантії для здійснення цього права.

 

Прозору та пряму оплату за надані послуги медичним установам або лікарям забезпечуватиме Національна служба здоров’я України, до якої не належить жоден із медичних закладів.

 

Де шукати?

 

В Центральній міській лікарні м. Борислава на даний час  працює 28 лікарів, які надають первинну медичну допомогу (терапевти дільничні, педіатри дільничні та сімейні лікарі):

 

 1. Горинь І.І.  – сімейний лікар
 2. Городиська О.М. – лікар терапевт дільничний
 3. Городиська Я.Є. – лікар педіатр дільничний
 4. Гуменюк Б.В. - лікар терапевт дільничний
 5. Гуменюк Л.П. - лікар терапевт дільничний
 6. Возняк Л.О.   -  сімейний лікар
 7. Войтович Н.В. – лікар педіатр дільничний
 8. Дубленич О.Р. -  сімейний лікар
 9. Дукас І.В. - лікар терапевт дільничний
 10. Дукас Л.М. - лікар терапевт дільничний
 11. Коваль О.М. - лікар терапевт дільничний
 12. Ковальова Т.Є. – лікар педіатр дільничний
 13. Ковальський З.О. - лікар терапевт дільничний
 14. Костирко Л.М. -  сімейний лікар
 15. Кульчицький Л.А. – лікар педіатр дільничний
 16. Лазар Л.Р. – лікар педіатр дільничний
 17. Лесишин І.Я. – лікар педіатр дільничний
 18. Лещак В.Р. - лікар терапевт дільничний
 19. Луцик О.Р. – сімейний лікар.
 20. Найда Н.М. - лікар терапевт дільничний
 21. Німець І.В. -  сімейний лікар
 22. Пелюх К.Б. –  сімейний лікар
 23. Павець Р.М.  -  сімейний лікар
 24. Поліщук В.П. - лікар терапевт дільничний
 25. Поливач Н.В. – лікар педіатр дільничний
 26. Хаблак В.В. – лікар педіатр дільничний
 27. Химин І.І. -  сімейний лікар
 28. Чиж О.М. - лікар терапевт дільничний

 

 

Детальну інформацію про місце та години прийому лікарів первинної медичної допомоги можна отримати за телефоном 5-08-08.

Additional information